Avtor: zucerkno Objavljeno: 15. 07. 2011

Peš romanje na Sveto Goro

Že šestnajsto leto zapored poteka medžupnijsko peš romanje iz Cerknega (Želina) na Sveto Goro. V petek, 15. julija 2011 se je na Želinu ob 17:30 zbralo okrog 15 romarjev, ki smo po blagoslovu za srečno pot, krenili po levem bregu Idrijce proti Dolenji Trebuši. Po, s koreninami, travo in drevesi prepredeni stezi tik ob strugi Idrijce, smo na poti do Trebuše sprejeli medse še romarje, ki so se nam priključili iz Šebrelj, Bukovega in Orehka. Po štirih urah hoje smo prispeli do mostu čez Trebuščico, kjer smo že v temi naredili kratek postanek in se okrepčali pred vzponom po makadamski cesti v hrib in nato v čepovansko dolino. Že krepko sredi noči na soboto, se je pričela dolga asfaltna cesta po čepovanski dolini proti Grgarju. V monotoni hoji in ob polni luni te noči, smo zmolili del rožnega venca in pesem vseh 54 romarjev je lahno odmevala po dolini v čast Svetogorski Mariji. Po še enem kratkem počitku, kjer smo nekoliko razbremenili svoje že rahlo razbolele noge, nas je pot vodila naprej proti Grgarju. Nekaj kilometrov prej smo v soju luči uzrli naš cilj, romarsko cerkev na Sveti Gori. Še del poti smo prehodili v molitvi rožnega venca in se v mislih spomnili vseh bližnjih, ki niso mogli z nami. V Grgarju nas je že v svitu jutra še zadnjič pričakala spremljevalna ekipa z dvemi vozili. Sveže kuhana kava in nekaj kapelj dežja nas je osvežilo in v nas prebudilo še zadnje moči, ko smo se ozrli po strmini navzgor proti Sveti Gori. Tik preden smo vstopili v poraščen del hriba smo naredili tudi romarski križ, ki smo si ga v tišini do vrha podajali iz roke v roko. Vsak je v svojih mislih obnovil namen svoje romarske poti in ko smo nekoliko pred sedmo uro zjutraj ugledali svetogorski zvonik, smo utrujeni, a z zadovoljstvom in nasmehom na ustih ugotavljali, da noben napor ni zastonj.

Še dve uri sta manjkali do svete maše in ta čas je vsak porabil po svoje. Medtem so se nam pridružili še peš romarji iz Spodnje Idrije ter tisti iz naših župnij, ki so se na Sveto Goro pripeljali z avtobusi. Mašo ob deveti uri so darovali cerkljanski župnik g.Zoran Zornik, župnik na Bukovem g.Marjan Rozman in župnik v Spodnji Idriji g. Miro Marinič, ob oltarni mizi pa se jim je pridružil tudi bogoslovec iz Idrijskih Krnic g. Blaž Lapanja. Vsi štirje so z nami prehodili celotno pot in skupaj smo se pri sveti maši zahvalili, da zmoremo vztrajati vsak dan in ob vsakršnih preizkušnjah.

Poskrbeli smo tudi za nekaj fotoutrinkov.