Medžupnijsko srečanje ŽPS 2014

Končno smo se otresli nekoliko prepogostega dežja to poletje in napovedalo se je lepo sobotno dopoldne. Prebujeni s toplino jesenskega sonca smo žarke iz vseh župnij na cerkljanskem prinesli v župnijski dom v Cerknem, kjer smo se 27. septembra 2014 srečali člani vseh župnijskih pastoralnih svetov. V srcu župnijskega doma, hišni kapeli, smo se zbrali ob oltarju, zapeli in zmolili za blagoslov dopoldneva, ki nas je čakal. Župnik Zoran Zornik nam je osvetlil glavno temo srečanja: laiki v današnji družbi in vloga družine, kot jo vidimo kristjani. Že nagovor nam je odprl mnogo smeri razmišljanja in ko smo se po jutranji kavi in pecivu zbrali v pogovornih skupinah, je debata stekla kar sama od sebe. Ura in pol je minila prav prehitro in ko smo se spet zbrali skupaj, smo imeli veliko povedati. O tem, da mora biti dober kristjan poučen o aktualnih temah, pogumen v javnosti, zavzet v stališčih in aktiven v družbi. Družina, ki je osnovni kraj laičnega delovanja kristjanov pa osnovni in trden temelj, na katerem rastejo otroci. Da so zakramenti vir krščanskega delovanja pa smo ugotavljali tudi ob konkretnih primerih.

Seveda nismo samo govorili ampak naredili tudi konkretne zaključke. Sklepi, ki smo jih ob koncu srečanja zapisali, nas bodo v tem pastoralnem letu spodbujali in spremljali, da bomo vsak v svoji župniji, v javnem življenju in doma v družinah uresničevali poslanstvo odgovornega laika. Vsak po svojih najboljših močeh in s talenti, ki so nam podarjeni.

Sprejeti sklepi:

• v tekočih oznanilih naj se pod rubriko Naši rajni napiše, če je v preteklem tednu kdo umrl
  • predlaga se organizacija verskih večerov na različne teme, poišče se predavatelje
  • ponovno se poživi sodelovanje skupin na tretjo nedeljo v mesecu
  • prepričani smo, da je družina nosilka krščanski vrednot
  • predlagalo se je duhovne vaje za odrasle
  • potrebno je razložiti in ljudem ponuditi duhovno vodstvo
  • predlaga se 1x letno nekaj urno češčenje Najsvetejšega v vsaki župniji
  • želja ljudi je, da bi bila na internetni strani naših župnij župnikova pridiga
  • želja je, da bi naredili srečanje za družine v naših župnijah
  • predlaga se župnijska knjižnica za knjige z versko vsebino, pa tudi leposlovje in podobno. Knjižnica bi bila na razpolago bralcem. Župnik je pripravljen svoje knjige dati na izposojo, če pa kdo želi tej župnijski knjižnici podariti kakšne svoje knjige, jih bomo hvaležno sprejeli. Kako bi knjižnica delovala, je stvar prihodnjega ŽPS.
  • predlaga se Slomškovo bralno značko za otroke
  • predlaga se, da bo naslednje leto podobno srečanje konec oktobra, ko je zunaj manj dela
  • in kaj ljudje pogrešajo: rubriko »pod črto« smiley