Romanje v Švico 2015

Za en avtobus cerkljanskih romarjev je bil letošnji konec junija obarvan s švicarskimi barvami. Od 24.-27. junija 2015 smo spoznavali bogastvo in lepote države, ki je znana po siru, čokoladah in lepi pokrajini.

Naša prva postaja v Švici je bilo mesto St. Gallen. Ponaša se s čudovito samostansko knjižnico in prijaznim utripom mesta. Še isto popoldne smo obiskali največje romarsko središče v Švici, Einsiedeln, kjer smo v eni od stranskih kapel obhajali sveto mašo. Po dolgem in vožnje polnem dnevu smo z večerjo in prenočitvijo zaključili v kraju Wahlensee.

Takoj zjutraj drugega dne smo se spet odpravili v Einsiedeln in v glavni kapeli s podobo Matere Božje obhajali sveto mašo ob slovenskem državnem prazniku ter Marijo prosili za blagoslov slovenskega naroda. Nato nas je čakalo nekaj adrenalinskega: z najstrmejšo zobato železnico na svetu smo se iz doline povzpeli na 2132m visoko goro Pilatus nad Luzernom in uživali v čudovitih razgledih. Nato še spust na drugo stran gore z gondolo in že smo spet sedli na avtobus. Sacheln je bil naslednja postaja, kjer smo se v cerkvi  poklonili spominu na duhovnega očeta Švice, brata Klausa, enega najzaslužnejših Švicarjev, ki je v težkih časih spet združil Švico in jo poenotil. V Engelbergu smo si ogledali sirarno in aktivno sodelovali pri izdelavi sira, Luzern pa nam je ob koncu dneva zaradi prometnega zastoja uspelo videti le skozi okna avtobusa. Vendar pa je petje na avtobusu pregnalo morebitno slabo voljo in polni lepih vtisov smo pričakali tretji dan našega romanja.

Glavno mesto Bern smo spoznali skozi stari del mesta, si ogledali katedralo in živahne ulice ter spoznali nekaj njegove zgodovine. Mašo tega dne smo darovali v romarskem kraju Mariastein, kjer smo v votlini pod glavno cerkvijo, na kraju prikazovanja Marije, umirili svoja srca in položili prošnje na oltar. Ta dan smo obiskali še Basel, kjer smo občudovali arhitekturo mestne hiše in najstarejše ulice ter začutili utrip mesta.

Po nočnem počitku smo zadnji dan pričeli s sveto mašo v cerkvi nadangela Mihaela na obrobju Basla, nato pa so nas v vsej svoji mogočnosti pričakali Renski slapovi z res ogromno količino vode. Po ogledu slikovitega mesta Stein am Rhein smo se mimo Bodenskega jezera in preko Liechtensteina vrnili proti domu. Dnevi so bili blagoslovljeni z lepim vremenom, vodič Tadej in župnik Zoran sta nam ponudila strokovno in duhovno vodstvo, šoferja Miro in Albin mirno, srečno in udobno vožnjo, vsi skupaj pa smo s petjem, sodelovanjem pri mašah, pripravljenosti ob skupnih obedih teh veliko dobre volje ustvarili pravo romarsko vzdušje, ki ga bomo do naslednjega romanja lahko podoživljali v naših srcih.