Romanje ob kapelicah 2012

Prav gotovo je bila preprosta, a globoka vernost naših prednikov povod za postavitev kapelic, križev in drugih znamenj ob domačijah, ob poteh, križpotjih. Največ kapelic je posvečenih Mariji, kar kaže na veliko ljubezen do Nje in zaupanje v njeno materinsko varstvo.  Mnoge kapelice se v času hitrih širokih in asfaltnih cest ostale odmaknjene od vsakdanjih poti, mimo njih hodijo le redki domačini. Vseeno so obnovljene in lepo vzdrževane. Da ne bi ostale tako neopažene in v priznanje domačinom,  je že pred več kot 15 leti na poti od Želina do Idrijskih Krnic, kjer je meja kar štirih župnij (Cerkno, Jagršče, Otalež, Spodnja Idrija), nastalo šmarnično romanje ob kapelicah.

Mesec maj je posvečen  Mariji in preprosta ljudska šmarnična pobožnost vsako leto na eno nedeljsko popoldne v maju poveže veliko romarjev in domačinov.  Peš se podajo od Želina mimo domačij na Straži, v Masorah, Jagrščah in Idrijskih Krnicah, kjer so kapelice. Petje priljubljenih Marijinih pesmi in molitev rožnega venca, dajo romanju duhovno dimenzijo, v lepoto pomladne narave in pokrajine se raztegnejo zahvale in priprošnje, ki  jih romarji nosijo v svojih srcih. Marijina bližina in njeno zagotovilo, da nas vodi k Bogu, je tako osrečujoča. Domačini so hvaležni, da se ob njihovih kapelicah vsako leto zbere toliko romarjev in z veseljem pripravijo okrepčilo za nadaljevanje poti. Kar preko deset kilometrov dolga pot poveže romarje, veliko je priložnosti za medsebojno spoznavanje in prijetno druženje. Romanje se zadnja leta zaključi v novi cerkvici sv.Florjana v Idr.Krnicah, s šmarničnim branjem in petimi litanijami Matere Božje. Prav vsako leto smo posebno veseli, da se nam pridružijo naši duhovniki.

Letos je bila temu dogodku namenjena nedelja 20.5.2012. Tokrat smo šli mimo kapelic v Rovtu, v Grepiš, na Jezeru, pri Cesarji in pri Marku.

Hvaležni smo za lepo vreme, veliko romarjev, prijetno vzdušje, lepo sodelovanje in za spremstvo naših duhovnikov. Naj bo Marija naša spremljevalka tudi vse druge dni v letu, ko ji bomo iz vsega srca rekli Pod tvoje varstvo pribežimo…