Zlata maša g. Janka Kosmača v Novakih

Janko Kosmač duhovnik - misijonar (Novinarsk), je bil rojen rojen 13. 10. 1941 v zaselku Novine pri Novakih, ki spada pod župnijo Leskovica. Kot mlad fant je bil ministrant v Novakih, kamor so hodili h maši, ker je bližje kot cerkev v Leskovici. V duhovnika je bil posvečen 2. julija 1967 v koprski stolnici. Novo mašo je obhajal 9. julija 1967 v Novakih, naslednjo nedeljo pa je imel ponovitev v Leskovici. Življenjska pot ga je vodila po naslednjih župnijah: Postojna, Breginj, nato je odšel kot misijonar na Madagaskar, nato Deskle, potem je deloval kot misijonar na Slonokoščeni obali v Afriki, nato zopet kot misijonar na Madagaskarju, od kjer se je vrnil nazaj domov. Trenutno je duhovni pomočnik v župnijah Postojna in Studeno.

V nedeljo, 25. junija 2017, je v Novakih praznoval zlato mašo - 50 let mašništva. Slovesnost so naznanili novaški pritrkovalci. Novaškemu pevskemu zboru so se pridružili še pevci iz Cerknega, ki so združeno zapeli "Zlatomašnik, bod pozdravljen". Po maši pa so domače gospodinje pripravile razne dobrote, ob katerih so se župljani in ostali obiskovalci ustavili kar nekaj časa.