Župnijski praznik svete Ane v Cerknem 2016

Župnijski praznik svete Ane v Cerknem je letos zaznamoval poseben gost – 50 let mašništva je med nami praznoval gospod Avgust Ipavec, nekdanji cerkljanski kaplan. Mnogi ljudje se ga še dobro spominjajo in to je bilo tudi videti. Med torkovo dopoldansko mašo (26.7.2016) je bila cerkev svete Ane polna do zadnjega kotička. Ob oltarni mizi so se g. Ipavcu pridružili domači župnik Zoran Zornik, ki se je pri tej maši dokončno poslovil kot župnik cerkljanskih župnij, kaplan Gašper Lipušček in spodnjeidrijski župnik Miro Marinič. Združeni zbor, ki ga je vodil Pavle Magajne, na orgle pa spremljal Tadej Menegatti, je pel mašo, ki jo je pred desetimi leti g. Ipavec napisal posebej za Cerkno in jo je zbor tokrat izvajal prvič. Avtor je bil vidno ganjen, presenečen. Najlepše darilo za zlati jubilej mašništva.

G. Ipavec se je v pridigi spomnil lepih trenutkov in ljudi, ki so v njem pustili trajne sledi med njegovim službovanjem v Cerknem. Imel pa je tudi za današnji čas nekaj pomembnih poudarkov. »Dajte otrokom Boga« je bil le eden izmed njih, kratek, a močan. Ob prazniku so bili tudi uradno namenu predani novi prti, ki bodo odslej bogatili že tako lepo cerkljansko cerkev, sklekljale pa so jih številne klekljarice na Cerkljanskem in širše (več o prtih si lahko preberete v novi številki župnijskega glasila Živi vrelec). V zahvalo in trajni spomin je nov sklekljan prt ob koncu svete maše prejel tudi jubilant, g. Ipavec. Še dolgo po sveti maši se je skozi cerkev vila dolga kolona ljudi, ki so g. Ipavcu želeli stisniti roko, mu čestitati ali spregovoriti par besed. Praznik je, ko se skupnost zbere ob Gospodu in se zna veseliti. Čutilo se je, da je bil dan blagoslovljen in sad dela mnogih ljudi, ki jih je mogoče začel vzgajati že g. Ipavec pred petdesetimi leti.